

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Length | 5.2 mm |
| Width | 4.19 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 5.33 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.24 g |
| Frequency | 300 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 1 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Power Dissipation | 625 mW |
| Max Collector Current | 1 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 300 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 300 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Breakdown Voltage | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 300 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 75 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| hFE Min | 100 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 10 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 1140
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10512
Ext.Price$0.10512
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10512 | $0.10512 |
| 10 | $0.09391 | $0.93910 |
| 50 | $0.08390 | $4.19500 |
| 100 | $0.07445 | $7.44500 |
| 500 | $0.06606 | $33.03000 |
| 1000 | $0.06138 | $61.38000 |
| 3000 | $0.05704 | $171.12000 |
